Funeral Planning – planowanie własnego pogrzebu

Moda na planowanie własnego pogrzebu, z angielskiego funeral planning, przywędrowała do nas oczywiście z zachodu. Jest dość popularna w krajach takich, jak Stany Zjednoczone czy Niemcy. U wielu osób to zagadnienie budzi wiele kontrowersji, w związku z czym tym bardziej uznajemy, iż należy wyjaśnić na czym polega planowanie własnego pogrzebu.

Wybierz swój dom pogrzebowy za życia

Planowanie pogrzebu to coś, co polega na szczegółowym określeniu i zorganizowaniu pochówku jeszcze za swojego życia. Tak samo jak planujemy wesele, wybierając strój, miejsce ślubu, menu, muzykę i inne atrakcje, tak samo można zaplanować pogrzeb. Organizatorem całego wydarzenia będzie oczywiście zakład pogrzebowy, z którym podpiszemy stosowaną umowę. Na planowanie pogrzebu może się składać wybór odpowiedniego obrządku, miejsce pochówku lub jego sposób, a także wszystkie inne zagadnienia związane ze stypą czy mową pogrzebową. Tę ostatnią może napisać nawet zmarły za swojego życia, a zostanie ona odczytana przez wskazaną przez niego osobę w dniu pogrzebu. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, kiedy chcemy wybrać dom pogrzebowy, który spełni nasze oczekiwania dotyczące pogrzebu? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy oferowane przez niego usługi obejmują tzw. funeral planning. Coraz większa liczba zakładów pogrzebowych, szczególnie tych z dużych miast, posiada takie usługi w swojej ofercie.

Jakie zalety ma funeral planning?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy nie jest to zbyt ekstrawaganckie planować swój pogrzeb jeszcze za życia? Zdecydowanie nie. Wiele osób decyduje się to robić, kierując się naprawdę różnymi powodami. Planowanie pogrzebu jest pożyteczne dla osób, które np. są osobami samotnymi i nie mają komu zaufać, że zorganizuje ich pogrzeb tak, jak sobie to wymarzyli. Mieszkając z dala od rodzinnego domu, nie mając dzieci i bliskich w sile wieku lub nie utrzymując z nimi większych kontaktów, planowanie pogrzebu jest jedyną skuteczną alternatywą, z jakiej mogą skorzystać i zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa przez naprawdę długi czas. Na planowane usługi pogrzebowe decydują się również milionerzy i osoby prowadzące ekstrawagancki styl życia. Mają oni własną wizję tego, jak ich pogrzeb powinien wyglądać, gdzie ma zostać zorganizowany i co powinno się z nim wiązać. Profesjonalny zakład pogrzebowy jest w stanie zrealizować ich wolę krok po kroku, mając ku temu odpowiednie doświadczenie, narzędzia oraz kontakty.

Funeral planning to poczucie bezpieczeństwa

Omawiając własny pogrzeb nie można bagatelizować kwestii związanych z finansami. Im bardziej wystawny pogrzeb, tym koszt jego zorganizowania jest większy. Obarczanie takimi wydatkami po śmierci swoich bliskich wydaje się być mało trafionym pomysłem. Tym bardziej dom pogrzebowy zaleca, aby znając swoje wygórowane oczekiwania dotyczące pogrzebu, zorganizować go za życia i pokryć związane z nimi koszta. Pieniądze na ten cel mogą zostać zdeponowane na specjalnym koncie bankowym lub w inny sposób prawnie zabezpieczone. Warto wybrać zakład pogrzebowy, które oferować będzie szeroki wachlarz usług pogrzebowych, w tym także planowanie własnego pogrzebu. Dobrze byłoby się też zorientować, czy dana firma w ostatnich latach podpisała tego typu podobne umowy, odciążając w ten sposób swoich najbliższych od tak trudnych wyborów, a także ułatwiając im skupienie się na przeżywaniu żałoby.