Jak się ubrać na pogrzeb?

Są trzy zasady, których warto przestrzegać

Ubranie na pogrzebie to niewątpliwie ważny element, na który zwraca się uwagę podczas ceremonii. Sytuacja, jaką jest odejście bliskiej osoby, niesie ze sobą wiele smutku i tęsknoty, co jest w Polsce wyrażane za pośrednictwem czarnego ubrania – niezmiennie kojarzonego ze śmiercią. Czy jednak wyłącznie ubiór w tym kolorze jest właściwym na pogrzeb? Z nami dowiesz się, jakie ubrania będą odpowiednie.
Ubranie na pogrzebie to nie tylko stylizacja, która po prostu będzie pasowała do okazji, to również element całej ceremonii pogrzebowej. Podobnie jak w przypadku teatru, filharmonii czy na weselnym przyjęciu obowiązuje nas odpowiedni dress code, podobnie rzecz się ma z ubiorem pogrzebowym.

Ubranie na pogrzebie, czyli trzy podstawowe zasady

Nie ulega wątpliwości, że przyjęło się wkładać na tę okazję ubrania w kolorze czarnym – wynika to niewątpliwie z symboliki tego koloru. Nikogo zapewne nie zaskoczy fakt, że czarna barwa – w kulturze zachodu – od stuleci wiąże się ze śmiercią, a niejednokrotnie także brakiem nadziei, smutkiem i tęsknotą. Z takiego też powodu osoby przeżywające śmierć najbliższych wpadają w „czarną rozpacz”, zatem znaczenie językowe przeplata się z symboliką samej barwy. W takim też aspekcie zapewne łatwiej jest przeżywać swój smutek, warto jednak pamiętać również o pozytywnej stronie czarnego koloru podczas pogrzebu, co zawiera się w trzech podstawowych zasadach:

  • barwa – czarny strój podczas pogrzebu dodaje powagi, wyraża szacunek do zmarłego, wskazując jednocześnie na wyjątkowość uroczystości;
  • umiar – dzięki tego rodzaju podejściu do ubioru, nie tylko dostosujemy się do okoliczności, lecz także wyrazimy – odpowiednią dla niej – pokorę. Postarajmy się zatem, nie wyróżniać z tłumu, co wcale nie musi oznaczać braku elegancji i odpowiedniego szyku;
  • minimalizm – tego rodzaju zasada działa nie tylko podczas uroczystości pogrzebowych, jednak w takich okolicznościach staje się niezwykle aktualna i trafiona. Zrezygnujmy zatem, ze zbędnych ozdób czy dodatków, a na pewno będziemy czuli się odpowiednio przygotowani do sytuacji i miejsca.

Jak ubrać się na pogrzeb? Czyli nie tylko czerń

Zastanawiając się: „jak ubrać się na pogrzeb?”, wcale nie musimy być ubrani na czarno od stóp do głów – szczególnie wówczas, gdy nie stanowimy kręgu najbliższych krewnych zmarłego. Znane są bowiem teorie, wskazujące na to, że to właśnie dla bliskiej rodziny osoby zmarłej ubranie w czarnej barwie powinno być zarezerwowane – w takim oto sposób zostawia się im przestrzeń na smutek i żałobę. Jakiego rodzaju kolory wchodzą zatem w grę, przy tego rodzaju okazji?

Jak wspominaliśmy wcześniej, czerń będzie oczywiście bardzo odpowiednia na pogrzeb, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zastąpili ją innymi odcieniami z tego rodzaju palety barw. Nie popełnimy zatem faux pas, jeśli postawimy na odcienie grafitu, granatu, szarości czy brązu. Zbyt wzorzyste stroje i krzykliwe barwy mogą sprawić, że odciągniemy uwagę przybyłych od tego, kto w danej sytuacji jest najistotniejszy, pozbawiając jedocześnie okoliczność odpowiedniego charakteru i wyrazu.

W czym na pogrzeb? Czyli ważny jest krój

Dokonując wyboru stroju, warto pamiętać nie tylko o stonowanych kolorach, lecz także o właściwym kroju naszej stylizacji. O czym zatem warto pamiętać? Zobaczmy:

  • prostota – eleganckie, proste kroje w postaci ołówkowej sukienki czy spódnicy lub spodni w kant w przypadku pań, czy minimalistycznego garnituru właściwego panom, sprawdzą się w takich okolicznościach idealnie;
  • powaga – wcale nie musimy rezygnować z elegancji przy okazji, jaką jest ostatnie pożegnanie. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej długości dolnej części garderoby, czyli sukienki sięgającej za kolano, a także przysłonięciu ramion i unikaniu zbyt głębokich dekoltów. Panowie powinni unikać jeansów – nawet czarnych, a także koszul z krótkim rękawem;
  • dostosowanie do pogody – warto pamiętać o odpowiedniej grubości rajstop – w zależności od aury, jaka panuje na zewnątrz i uwzględniając porę roku, podczas której odbywa się pogrzeb. Jesienią i zimą pamiętajmy zatem o prostym, ciemnym płaszczu, jednokolorowym szalu i dopełniających całości rękawiczkach, a wiosną i latem starajmy się zarzucić na ramiona chustę, delikatny żakiet, czy wybierać kreację z rękawem długości 3/4. Obuwie powinno zakrywać palce i piętę – najlepiej w takiej sytuacji sprawdzą się czółenka z obcasem do 7 cm (wyższe szpilki mogą być zbyt wyzywające). Jednobarwne baleriny, mokasyny czy botki to również dopuszczalne rozwiązanie, warto jednak w takiej sytuacji unikać obuwia na sportowej podeszwie;
  • nie szalejmy z dodatkami – nie oznacza to oczywiście, że w ogóle powinniśmy zrezygnować z delikatnych ozdób. Dyskretne kolczyki czy perły w zupełności wystarczą, a niewielki kapelusz czy toczek w ciemnym kolorze dodadzą stylizacji odpowiedniej elegancji. W przypadku panów, zegarek, pasek i czyste, elegancko wypastowane buty zadadzą szyku i dodadzą powagi.

Stylizacje na pogrzeb – garść inspiracji

Stylizacje na pogrzeb to dla jednych oczywista kwestia, co do której nie mają wątpliwości, dla innych jednak to niezwykły dylemat i stres. Jeśli zatem nadal nie masz pomysłu na to, jakie ubranie będzie właściwe na uroczystość związaną z ostatnim pożegnaniem zmarłego – bez względu na to, czy jest to bardzo bliska osoba, czy po prostu znajomy – poniżej prezentujemy kilka inspiracji. Zobaczmy:

  • monochromatyczny szyk i elegancja w królewskim wydaniu
  • ciemny, acz niekoniecznie czarny kolor doskonale sprawdzi na uroczystości pogrzebowej
  • czasami warto postawić na spodnie