Ekologiczny znicz i mniej plastiku

Co umieścić na grobie zamiast sztucznych kwiatów? Jak wspomnieć zmarłych, ale  z korzyścią dla nas samych i środowiska? Jak zrobić ekologiczny znicz i wykorzystać ponownie stare ozdoby? Podpowiadamy, jak zmniejszyć ilość odpadów.

Użyj wiele razy

W gonitwie pomiędzy cmentarzami nie zapomnijmy o tym, że możemy przyczyniać się każdym działaniem na rzecz przyjaźniejszego środowiska. Pamiętajmy, że minimalizm nie jest równoznaczny z brakiem pamięci. Kierujmy się zasadą im mniej, tym lepiej.

Zdecydujmy się na wykorzystanie starych ozdób, własnoręczne wykonanie ekologicznego znicza i na wybór takich przedmiotów, które nie będą problematyczne. Czy wiesz, że znicz wypełniony sojowym woskiem będzie palił się dłużej niż znicz parafinowy? Zdawałeś sobie sprawę z tego, że sztuczne kwiaty z grobu nie nadają się do wyrzucenia do żółtego pojemnika na śmieci?

Światło

Chociaż znicze z wkładem z olejów i parafiny są wciąż najbardziej popularne i najczęściej wybierane, to istnieją i inne, może nieco bardziej ekologiczne alternatywy dla zwyczajnych lampek. Na rynku dostępny jest np. znicz solarny. Jak mówi jeden z producentów takich świec, światło pali się nawet do 1000 dni.

Znicz solarny wykonany ze szkła

Plastik na grobie? Troska o środowisko to obowiązek

Każdego roku w ciągu zaledwie kilku listopadowych dni, przedsiębiorstwa komunalne mają pełne ręce roboty. Ogromna ilość wyrzuconych świeczek i kwiatków z tworzyw sztucznych to odpady, które będzie trudno użyć ponownie, tj. poddać recyklingowi.

Konwencjonalne znicze, olejowe wkłady w plastikowych kubkach nie są ekologicznym wyborem. Niestety nawet, pomimo że szkło jest surowcem, które można przetwarzać praktycznie bez końca, to takie szklane znicze również nie zawsze będą nadawać się do ponownego przetworzenia. Znicze często wykonywane są ze szkła o innym składzie chemicznym, a dodatkowo często zanieczyszczone są trudną do usunięcia parafiną.

Z produkcją nowych lampek, kwiatów wiąże się duża emisja dwutlenku węgla i wykorzystanie znacznych ilości energii. Ponadto zanieczyszczenie plastikiem osiąga gigantyczne rozmiary. Chcesz brać udział w tym procesie, czy wolisz wybrać świadomie sposób, aby uczcić pamięć bliskich osób?

Zrób swój znicz. Jest prosty do wykonania, a co ważne – wielokrotnego użytku. Takie rozwiązanie z pewnością wpisze się w nurt ekologii. Robienie własnego znicza może wyglądać podobnie, jak proces tworzenia ekologicznej świecy DIY.